Election 2018

By CKPGToday
September 19, 2018 - 4:51pm Updated: October 19, 2018 - 5:39pm

Join us October 20th on CKPGToday.ca and on CKPG TV for complete 2018 election coverage. Below you will find the list of candidates in municipalities, regional districts and school districts. 

 

CITY OF PRINCE GEORGE 

Mayor

Willy Ens

Lyn Hall (incumbent)

 

Council 

Frank Everitt (incumbent)

 

Viv Fox

 

 

Garth Frizzell (incumbent)

 

 

Dave Fuller

 

 

Murry Krause (incumbent)

 

 

Terri McConnachie (incumbent)

 

 

Cori Ramsay

 

Kyle Sampson

 

Susan Scott (incumbent)

 

Paul Serup

 

Brian Skakun (incumbent)

 

Cameron Stolz 

 

Chris Wood

 

VOTER INFORMATION FOR PRINCE GEORGE

Advanced Voting Dates (8:00 am - 8:00 pm)

  • Wednesday, October 10th - Upper-level rooms 204, 205 and 206 at the Civic Centre
  • Thursday, October 11th - Unit 105 at Pine Centre 
  • Tuesday, October 16th - Upper-level rooms 204, 205 and 206 at the Civic Centre
  • Wednesday, October 17th - 7-710 Bently Centre at UNBC 

Voting Locations

  • Blackburn Elementary School 
  • DP Todd Secondary School 
  • Edgewood Elementary School 
  • Ecole Lac des Bois 
  • John McInnis Centre 
  • Kelly Road Secondary School 
  • Malaspina Elementary School 
  • Ron Brent Elementary School 
  • Vanway Elementary School

Candidate Forums/Events 

Tuesday, October 9th

  • Where: Courtyard by Marriott Prince George
  • When: 6:00 pm - 8:00 pm 
  • Who: Hosted by the Northern Regional Construction Association (NRCA), Independent Contractors and Businesses Association of BC (ICBA), Canadian Home Builders' Association (CHBA)
  • How/What: Free to attend, but seats are limited. Registration is required. 

Wednesday, October 10th 

  • Where: Bob Harkins Branch, Prince George Public Library 
  • When: 6:45 pm to 8:30 pm 
  • How/What: Free drop in  

 

REGIONAL DISTRICT OF FRASER FORT GEORGE 

Electoral Area A

  • Warren Wilson (incumbent) — Elected by Acclamation 

Electoral Area C 

  • Lara Beckett (incumbent)
  • Colin Clyne

Electoral Area D

  • Bill Empey (incumbent) — Elected by Acclamation 

Electoral Area E

  • Art Kaehn (incumbent) — Elected by Acclamation 

Electoral Area F

  • Kevin Dunphy (incumbent)
  • Joe Rositano

Electoral Area G

  • Terry Burgess (incumbent)
  • James Clefstad
  • Pat Crook

Electoral Area H

  • Dannielle Alan (incumbent)
  • Ben Hunter

 

VOTING INFORMATION FOR RDFFG

Advance Voting Locations from 8:00 am - 8:00 pm 

  • Wednesday, October 10th 
    • Regional District Office
  • Thursday, October 11th 
    • Pine Centre Mall 
  • Wednesday, October 17th
    • Regional District Office

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

DISTRICT 57 BOARD OF EDUCATION 

map of the trustee electoral areas for School District 57.

Prince George Trustee Electoral Area 1

Covers the City of Prince George and surrounding areas.

  • Betty Bekkering 
  • Trent Derrick
  • Trudy Klassen
  • Tim Bennett (incumbent)
  • Stephanie Mikalishen-Deol
  • Sarah Holland
  • Allan Kranz
  • Ron Polillo
  • Corey Walker
  • Sharel Warrington (incumbent)
  • Bruce Wiebe (incumbent)

Voting Locations for Trustee Electoral Area 1 

  • Prince George 
    • Same locations as Prince George Municipal Election 
  • Regional District of Fraser-Fort George
    • Regional District Office
    • Nukko Lake Elementary School
    • Beaverly Elementary School
    • Miworth Community Hall
    • West Lake Community Hal
    • Blackburn Elementary School
    • Hixon Elementary School
    • Shell-Glen Fire Hall
    • Sinclair Mills Community Hall
    • Ferndale Community Hall
    • Willow River Fire Hall
    • Bear Lake Community Commission
    • Summit Lake Community Hall
    • Kelly Road Secondary School
    • Vanway Elementary School

Mackenzie Trustee Electoral Area 2

Covers an area north of Bear Lake and includes McLeod Lake.

  • Shuirose Valimohamed — Elected by Acclamation

Robson Valley Trustee Electoral Area 3

Covers the Robson Valley area, McBride and Valemount.

  • Harold Edwards 
  • Bob Thompson

Voting Locations for Trustee Electoral Area 3 on General Voting Day

  • Village McBride Office
  • Valemount Community Hall 
  • Dunster Community Hall 
  • Valemount Community Hall 
  • Robson Valley Community Centre

Advanced Voting Locations 

  • Wednesday, October 10th
    • Regional District Office
    • Robson Valley Community Centre
    • Valemount Community Hall 
    • Village of McBride Office
    • Village of Valemount Office
  • Wednesday, October 17th
    • Regional District Office

 

CITY OF QUESNEL 

Mayor

  • Bob Simpson (incumbent) — Elected by Acclamation

Council

  • Tammy Burrows
  • Cody Dillabough
  • Scott Elliott (incumbent)
  • Tony Goulet
  • Susan MacNeill
  • Ron Paull (incumbent)
  • Laurey-Anne Roodenburg (incumbent)
  • Martin Runge
  • Kyle Townsend
  • Mitch Vik
  • Lindsay Woods
  • Fritz Wyssen

VOTER INFORMATION FOR QUESNEL 

Advance Voting 

  • Wednesday, October 10th | 8 am - 8 pm
    • Quesnel City Hall, 410 Kinchant Street
  • Saturday, October 13th | 8 am - 8 pm
    • Quesnel City Hall, 410 Kinchant Street
  • Tuesday, October 16th | 11 am - 11:45 am
    • Correlieu Secondary School, 850 Anderson Drive (Students Only)
  • Wednesday, October 17th | 11 am - 4 pm
    • CNC/UNBC Campus, 100 Campus Way (Open To All Voters)

Special Opportunity Voting (Residents/Patients Only)

  • Thursday, October 11, 2018
    • Dunrovin Park Lodge, 900 St Laurent Avenue | 10 am - 12 pm
    • Maeford Place Assisted Living, 574 Kinchant Street | 1 pm - 3 pm
  • Friday, October 12, 2018
    • Fraser Village Senior Citizens Apartments, 451 Front Street | 10 am - 12 pm
    • GR Baker Memorial Hospital, 543 Front Street | 1 pm - 2 pm

Referendum 

  • Quesnel residents will be able to vote "yes" or "no" to the following question:

Are you in favour of the City of Quesnel adopting City of Quesnel New Public Works Facility Loan Authorization Bylaw No. 1854 of 2018 which will authorize Council to borrow a sum not exceeding eight and half million dollars ($8,500,000), repayable over a period of no more than thirty (30) years, for the development and construction of a new Public Works Facility?

 

DISTRICT OF VANDERHOOF 

Mayor

  • Justus Benckhuysen
  • Gerry Thiessen (incumbent)

Council 

  • Brian Frenkel (incumbent)
  • Cyndi Lauze 
  • Steve Little (incumbent)
  • Kevin Moutray (incumbent)
  • John Murphy (incumbent)
  • Spencer Siemens 
  • Roy Spooner
  • Leroy Vossler
  • Ken Young (incumbent)

 

DISTRICT OF MACKENZIE 

Mayor

  • Joan Atkinson

Council

  • Andy Barnes (incumbent)
  • Viktor J Brumovsky
  • David Forshaw (incumbent)
  • Peter Grogan
  • Amber Hancock (incumbent)
  • Raye McMeeken (incumbent),
  • Jim Wiens (incumbent)

 

DISTRICT OF FORT ST. JAMES

Mayor

  • Russel Gingrich 
  • Brenda Gouglas
  • Beverley Playfair

Council 

  • Dev Birdi (Incumbent)
  • Peter Erikson
  • Brooke Eschuk
  • Corey Gingrich
  • Judith Greenaway (Incumbent)
  • Jennifer Howell
  • Paul Stent 

 

VILLAGE OF BURNS LAKE 

Mayor

  • Dolores Funk
  • Albert Gerow
  • John Rauch 
  • Susan Schienbein 

Council 

  • Darrell Hill
  • Bruce Martens 
  • Henry Wiebe 
  • Charlie Rensby (Incumbent)
  • Kevin White

 

VILLAGE OF FRASER LAKE 

Mayor

  • Dwayne Lindstrom (incumbent)
  • Sarrah Storey

Council 

  • Audrey Fennema 
  • Darrel Holland 
  • Joe Jenkinson
  • Craig Lepoidevin (incumbent)
  • Kim Watt-Senner

 

VILLAGE OF MCBRIDE 

Mayor

  • Loranne Martin (Incumbent)
  • Gene Runtz
  • Rick Thompson 

Council

  • Lucille Green (Incumbent) 
  • Rosemary Hruby (Incumbent)
  • Allan Frederick 
  • Diane Smith

 

VILLAGE OF VALEMOUNT

Mayor

Council 

 

CITY OF WILLIAMS LAKE 

Mayor

Council 

 

CARIBOO REGIONAL DISTRICT 

Electoral Area A 

Electoral Area B

Electoral Area C

Electoral Area D

Electoral Area E

Electoral Area F

Electoral Area G

Electoral Area H

Electoral Area I

Electoral Area J

Electoral Area K

Electoral Area L

VOTING INFORMATION IN CRD 

Advanced Voting Dates & Locations (8:00 am - 8:00 pm on October 10th and October 15th)

Electoral Areas A & B

  • Cariboo Regional District Library Program Room at 101 – 410 Kinchant Street, Quesnel, BC

Electoral Areas E, F, J & K

  • Cariboo Regional District Board Room at Suite D, 180 North Third Avenue, Williams Lake, BC

Electoral Area L

  • South Cariboo Recreation Centre at 175B Wrangler Way, 100 Mile House, BC

Voting Locations

Electoral Area A

  • Kersley Elementary School                                                  2899 Arnoldus Road, Quesnel
  • Ecole Red Bluff Lhtako Elementary                                      1533 Maple Drive, Quesnel
  • Cariboo Regional District Library Program Room                101-410 Kinchant Street, Quesnel

Electoral Area B

  • Bouchie Lake Elementary School                                        2074 Blackwater Road, Quesnel
  • Parkland Elementary School                                                   5016 Bjornson Road, Quesnel
  • Cariboo Regional District Library Program Room             101-410 Kinchant Street, Quesnel

Electoral Area E

  • Mountview Elementary School                                  1222 Dog Creek Road, Williams Lake  
  • Chilcotin Road Elementary School                                        709 Lyne Road, Williams Lake
  • Cariboo Regional District Board Room          Suite D, 180 North 3rd Avenue, Williams Lake

Electoral Area F

  • 150 Mile Elementary School                                   3081 Cariboo Hwy 97C, 150 Mile House
  • Horsefly Community Hall                                                         5772, Horsefly Road, Horsefly
  • Big Lake Community Hall                                           4056 Lakeview Road, Big Lake Ranch
  • Likely Elementary School                                                   6163 Keithley Creek Road, Likely
  • Cariboo Regional District Board Room          Suite D, 180 North 3rd Avenue, Williams Lake

Electoral Area J

  • Anahim Lake Elementary School                                      2493 Hudson Road, Anahim Lake
  • Naghtaneqed Elementary School                         8350 Nemiah Valley Road, Nemiah Valley
  • Tatla Lake Elementary School                                         16776 Chilcotin Hwy 20, Tatla Lake
  • Cariboo Regional District Board Room          Suite D, 180 North 3rd Avenue, Williams Lake

 Electoral Area K

  • Old Riske Creek School                                               1238 Stack Valley Road, Riske Creek
  • Alexis Creek School                                                               7651 Yells Street, Alexis Creek
  • Cariboo Regional District Board Room          Suite D, 180 North 3rd Avenue, Williams Lake

Electoral Area L

  • Interlakes Community Hall                                                         7592 Highway 24, Interlakes
  • Watch Lake Community Hall                               6453 Green Lake Road North, Watch Lake
  • Lone Butte Community Hall                                                     5994 Highway 24, Lone Butte
  • South Cariboo Recreation Centre                                175B Wrangler Way, 100 Mile House

 

REGIONAL DISTRICT OF BULKLEY-NECHAKO

Electoral Area A

  • Mark Fisher (incumbent) 
  • Leah Germain 

Electoral Area B

  • Michael Riis-Christianson — Elected by Acclamation 

Electoral Area C

  • Thomas Greenaway (incumbent) — Elected by Acclamation 

Electoral Area D

  • Mark Parker (incumbent) — Elected by Acclamation 

Electoral Area E 

  • Clint Lambert — Elected by Acclamation 

Electoral Area F

  • Jerry Petersen (incumbent) — Elected by Acclamation 

Electoral Area G

  • Robert Newell (incumbent) — Elected by Acclamation 

Fort Fraser Local Community Commision 

  • Linda Cochran 
  • Steve Cochran
  • Colleen DeLong
  • Donald Webster

 

DISTRICT 91 BOARD OF EDUCATION 

School District Area 1

  • Tom Bulmer (incumbent) 
  • Nadine Frenkel (incumbent)
  • Sarah John 
  • Michelle Roberge

School District Area 2 

  • Steve Davis (incumbent) 

School District Area 3

  • Rick Pooley 

School District Area 4

  • Adele Gooding (incumbent) 
  • Nyree Hazelton 

School District Area 5

  • Dave Christie 
  • Doris Honeyman 

School District Area 6

  • Lucille Duncan (incumbent) 
  • Cheryl Peterson 
  • Kaylee Walstrom 

 

DISTRICT 27 BOARD OF EDUCATION 

Zone 1

Zone 2

Zone 3 

Zone 4

Zone 5 

Zone 6

Zone 7

 

DISTRICT 28 BOARD OF EDUCATION 

  • Wendy Clement (incumbent) 
  • Julie-Anne Runge (incumbent) 
  • Howie Schonke (incumbent) 
  • David Chapman (incumbent) 
  • Tony Goulet (incumbent) 
  • Gloria Jackson (incumbent) 
  • Roland Sawatsky 
  • Cyril Tobin 

 

GENERAL VOTING INFORMATION 

Eligibility

  • Must be 18-years-old or older
  • Must be a BC resident for at least six months before registering to vote
  • Must live in the City of Prince George for at least 30 days before registering to vote
  • Must not be disqualified under the Local Government Act or any other enactment from voting in a local election. 

What To Bring 

  • Two pieces of ID to provide proof of identity and place of residence. Please Note: Combination of BC Services Card and BC Driver's Licence only count as one document.
    • BC Driver's Licence 
    • BC Identification Card
    • BC Care Card 
    • BC Gold Care Card
    • Debit/Credit Card
    • Canadian Passport
    • Property Tax Notice
    • Canadian Citizenship Certificate 
    • Government Issued Military Identification Card
    • Firearms Possession and Acquisition Licence 
    • Certificate of Indian Status 
    • Current Utility Bill (containing elector's name and address)
    • Owners Certificate of Insurance and Vehicle Licence (issued by ICBC) 

Advanced Voting Days 

  • Wednesday, October 10th from 8:00 am - 8:00 pm.
  • Wednesday, October 17th from 8:00 am - 8:00 pm. 

Voting Day

  • Saturday, October 20th - General Voting Day from 8 am to 8 pm

Mail Ballot 

  • Applications for mail ballot voting is accepted from September 17th to October 19th 
  • For those with a physical disability, illness or injury that makes them unable to vote in-person

 

Referendum 

Aside from the elections, there is also a referendum on Electoral Reform happening by mail ballot. For further information on that, visit Elections BC

Three strong earthquakes reported in Pacific Ocean off Vancouver Island

Join the Discussion

We are happy to provide a forum for commenting and discussion. Please respect and abide by the house rules: Keep it clean, keep it civil, keep it truthful, stay on topic, be responsible, share your knowledge, and please suggest removal of comments that violate these standards. See full commenting rules.